Rybki

Od kilku lat istnieje moda na posiadanie w domach akwarium. Wśród pięknych nowoczesnych mebli umieszczenie pięknego dużego akwarium z wnętrzem przypominającym rafę koralową jest prawdziwie cudowną ozdobą. Więce »

 

Złe traktowanie

Coraz częściej mówi się o tym, że zwierzęta domowe są bardzo źle traktowane przez swoich właścicieli. Informują nas o tym liczne programy telewizyjne, artykuły w mediach, a nawet kampanie społeczne. Zjawisko złego traktowania szczególnie psów, najczęściej obserwuje się w gospodarstwach domowych na wsi. Tam panuje przekonanie, ze pies powinien być uwiązany na łańcuchu tuz obok domu. Czasami ma budę, która powstała kilkanaście lat temu, bez żadnego ocieplenia. Warunki, w jakich żyją takie zwierzęta, wołają o pomstę do nieba. Najgorszy jest jednak fakt, ze właściciele tych zwierząt za nic nie dają się przekonać, że ich postępowanie jest złe, nieludzkie. Nie widza nic złego w tym, że łańcuch na szyi i obroża nigdy nie były zdejmowane, nie widzą, ze pies nie ma nawet miejsca na to, by się swobodnie wybiegać. Łańcuchy są z reguły tak krótkie, ze nie maja nawet dwóch metrów. Pożywienie również pozostawia wiele do życzenia, chociaż właściciele twierdzą zupełnie co innego. Ich zdaniem pies jest żywiony w sposób prawidłowy, czasem nawet lepiej niż psy, które biorą udział w wystawach. Ale to nieprawda, pies je po prostu resztki tego, co zostaje po niezjedzonym przez domowników obiedzie. Nie mówiąc już o tym, ze nie ma dostatecznej opieki weterynaryjnej, czasami nie jest nawet szczepiony.

Jak mówią właściciele, pies nigdzie nie wychodzi, więc nie ma szans na zarażenie się jakąś groźną chorobą. Na szczęście coraz więcej jest osób, które zaczynają zwracać uwagę na to, jak sąsiad traktuje swoje zwierzęta. Wszelkie nieprawidłowości i sytuacje, które budzą niepokój są zgłaszane do odpowiednich służb. A zgodnie z ustawa o zwierzętach, właściciel może zostać ukarany grzywną za swoje postępowanie. W drastycznych sytuacjach do akcji wkraczają służby mundurowe i prokurator, który może postawić właścicielowi takiego psa, zarzut maltretowania i znęcania się nad zwierzętami. W takich akcjach pomagają tez liczne fundacje pomocy zwierzętom. Właściciel tłumaczy zwykle, ze nie bije i nie maltretuje swojego zwierzaka. Ale samo uwiązanie w jednym miejscu na wiele lat, jest już przestępstwem. To przecież maltretowanie.