Rybki

Od kilku lat istnieje moda na posiadanie w domach akwarium. Wśród pięknych nowoczesnych mebli umieszczenie pięknego dużego akwarium z wnętrzem przypominającym rafę koralową jest prawdziwie cudowną ozdobą. Więce »

 

Wytworne koty

Mimo, ze większość kotów to tak zwane dachowce, jest także rasa, którą można uznać za bardziej wytworną. To egzotyczne perskie koty, które lepiej czuja się w domu, wylegując na wygodnym fotelu niż na świeżym powietrzu. To typowe koty, których charakterystyczną cecha jest niezwykłe lenistwo. Poruszają się bardzo powoli, dostojnie, jakby były dumne ze swojego wyglądu. Dobrze jest mieć w pobliżu domu niewielka działkę, gdzie mogą wylegiwać się na słońcu, jednak i tak zdarzają się charaktery, które wola zacisze domowej atmosfery. Persy bardzo często uczestniczą w wielu wystawach rasowych kotów, jednak te, które zdobywają medale są naprawdę wyjątkowe. Ich właściciele dbają o nie i pielęgnują z należytą starannością. Dobierają odpowiednia karmę, ponieważ karmienie takiego kota zwykłym pożywieniem, może spowodować, że utracą piękny i bujny włos. A przecież to właśnie długa sierść jest ich cecha charakterystyczną.

Właściciele dbają również o właściwą pielegnację, często korzystają z usług specjalistycznych salonów fryzjerskich, zwłaszcza przed wzięciem udziału w takiej wystawie. Koty wystawowe zawsze maja swój rodowód. Jednak wystawienie certyfikatu jest uzależnione od spełnienia wielu warunków. Czasami zdarzają się drobne niedociągnięcia w sylwetce, drobna wada w kształcie stawów i automatycznie kot ulega dyskwalifikacji. Koty perskie bardzo lubią dzieci, chociaż bardzo trudno jest ich wciągnąć do zabawy. Dlatego dzieci bardzo często oceniają je jako nudne koty. Są faktycznie znudzone i leniwe, ale to dodaje im uroku i atrakcyjności. Z jednej strony lubią zwracać na siebie uwagę, z drugiej strony i tak robią co chcą ze względu na swój uparty charakter. Sprawdza się powiedzenie, ze koty chodzą własnymi ścieżkami. Właściciele persów mówią, ze rasa ta wyróżnia się na tle innych dużą indywidualnością. I tylko właściciel takiego kota, przebywając z nim wiele lat, jest w stanie ocenić jaki humor danego dnia będzie miał jego pupil. Koty perskie żyją długo, z reguły te które właśnie maja ciepły i szczęśliwy dom są ze swoimi właścicielami nawet 15 lat.