Rybki

Od kilku lat istnieje moda na posiadanie w domach akwarium. Wśród pięknych nowoczesnych mebli umieszczenie pięknego dużego akwarium z wnętrzem przypominającym rafę koralową jest prawdziwie cudowną ozdobą. Więce »

 

Yorkshire Terrier

Niektórzy twierdzą, ze psy rasy Yorkshire Terrier to miniaturowa i żywa zabawka. Pomijając fakt, że żadne zwierzę nie może być traktowane jak zabawka, musimy mieć świadomość, że popularny York wymaga bardzo dużo uwagi i poświecenia. Przede wszystkim z uwagi na bardzo małą wielkość i długi włos, bardzo często musi być poddawany kąpieli. Jest bardzo mały ale ruchliwy, dlatego uwielbia biegać, przez co jego sierść bywa naprawdę bardzo brudna. Kiedyś rasa ta była traktowana jako myśliwska. Wspaniale sprawdzała się w polowaniach na gryzonie. Dziś, nie rzadko można spotkać sklepy z ubraniami dla tej rasy, a nawet salony piękności. Są jak maskotka, ale bardzo wymagająca. Z jednej strony zajmuje mało miejsca, w związku z czym bez trudu można ja trzymać w małym mieszkaniu w bloku. Lubi natomiast ruch, dlatego długie spacery, podczas których York musi się wyszaleć są obowiązkowe i to kilka razy dziennie. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, ze Yorki bardzo rzadko udaje się wychować. Są strasznie nieusłuchane i z reguły robią co chcą.

Nie są natomiast agresywne, co jest dobrą informacją dla rodzin z dziećmi. Trzeba też wspomnieć o tym, że powiedzenie „nie widać go wcale, ale słychać na kilometr” doskonale pasuje do tej rasy. Są to bowiem psy bardzo hałaśliwe i szczekając, zwykle chcą zwrócić na siebie uwagę otoczenia. Lubia być bowiem w centrum uwagi – dosłownie jak małe dzieci. Jeśli chodzi o pielęgnację, trzeba się przygotować na spore wydatki w punktach kosmetycznych. Rożnego rodzaju specjalne szampony, odżywki to naprawdę du że koszty. regularnie odwiedzać tez należy fryzjera, który zapanuje nad długim włosem naszego czworonożnego malucha. Nie należy też zapominać o konsultacjach weterynaryjnych. Z uwagi na dość niska wagę, bardzo często zdarzają się u tej rasy choroby serca. i problemy z układem oddechowym. Dlatego od pierwszych dni życia, dobrze aby pies był pod stała kontrolą lekarską. Weterynarz udzieli Ci tez niezbędnych porad odnośnie pożywienia dla tej delikatnej i bardzo miłej rasy.