Rybki

Od kilku lat istnieje moda na posiadanie w domach akwarium. Wśród pięknych nowoczesnych mebli umieszczenie pięknego dużego akwarium z wnętrzem przypominającym rafę koralową jest prawdziwie cudowną ozdobą. Więce »

 

Długi tyłów, krótki łapki – jamnik

Jest uważany za jedną z najpopularniejszych ras psów zwłaszcza trzymanych w mieszkaniach. Znany jest już od czasów średniowiecza. Jamnik, bo o nim mowa, mimo swoich krótkich nóżek i długiego tułowia, jest doskonałym psem myśliwskim i gończym. Obecnie trzymany w domach jakom kompan życia rodzinnego, dawnej często wszechstronnie wykorzystywany był podczas polowań. Najbardziej popularne są jamniki o krótkiej sierści, jednak wyróżnia się jeszcze jamniki szorstkowłose oraz długowłose. Występują w różnych odcieniach brązu oraz czerni. Ich waga oscyluje w granicach od czterech do dziesięciu kilo, a wysokość do około trzydziestu kilku centymetrów. Łatwo więc zauważyć, że są to psy raczej niewielkich rozmiarów. Psy tej rasy są dosyć przyjacielskie, dlatego właśnie bardzo często wybierane są jako towarzysze osób samotnych, starszych. Bardzo dobrze czują się w mieszkaniach, ale ze względu na słaby kręgosłup, nie powinny zbyt często biegać po schodach, lepiej, żeby właściciel znosił i wnosił je na rękach.

Z racji swojego myśliwskiego rodowodu, lubią kopać, wytropią w ogródku wszelkie krety, szczuty, czy króliki. Mogą również denerwować się obecnością gryzoni takich jak chomiki w domu. Bardzo szybko przywiązują się do ludzi, jednak zdarza się, że nie przepadają za dziećmi. Jamniki krótkowłose są bardzo łatwe w pielęgnacji, nie trzeba ich ani czesać, ani strzyc. Nie potrzebują również specjalistycznej karmy, dzięki której ich włos byłby milszy w dotyku, czy bardziej błyszczący. Mają skłonności do tycia, dlatego trzeba uważać z rozpieszczaniem ich. Niejednokrotnie widzi się na ulicach jamniczki, który bardziej przypominają parówki, niż pieski. Co najważniejsze, jest to doskonały pies od mieszkania, gdyż łatwo adaptuje się do każdych warunków i nie potrzebuje dużej przestrzeni. Badania wskazują, że również nie szczeka zbyt wiele. Jamniki są psami bardzo popularnymi i często widzi się je na ulicach, co tylko powietrza fakt, jak bardzo lubiana jest ta rasa wśród ludzi i co za tym idzie, często wybierana.