Rybki

Od kilku lat istnieje moda na posiadanie w domach akwarium. Wśród pięknych nowoczesnych mebli umieszczenie pięknego dużego akwarium z wnętrzem przypominającym rafę koralową jest prawdziwie cudowną ozdobą. Więce »

 

Psia higiena – uszy, oczy, zęby i pazury

Pielęgnacja czworonożnego przyjaciela człowieka jest bardzo istotna. Kąpiel i dokładne oczyszczenie i nawilżenie psiej sierści, jest tylko pierwszym etapem. Równie istotna jest również higiena poszczególnych części ciała zwierzaka, zwłaszcza, że on sam o nią zadbać nie ma możliwości. Warto zacząć od uszu, które czyścić się powinno nie patyczkiem, ale zwilżonym wacikiem. Jeżeli w uchu zalega woskowina, w sklepie dla zwierząt można kupić specjalne płyny, które pozwolą ją rozpuścić. Czyszczenie tego narządu jest również okazją, by sprawdzić, czy w środku nie rozwinęła się jakaś infekcja, nie ma strupów lub innych objawów, z którymi należałoby udać się do weterynarza. Równie istotna jest pielęgnacja oczu pieska. Wydzielina, czy ropa w kącikach oczu powinny być usuwane wacikiem nasączonym ciepłą wodą, bądź esencją z herbaty. Niektóre rasy psów mają szczególną tendencję do tworzenia takiej wydzieliny, warto jest wtedy zakupić specjalne płyny do czyszczenia oczu, które zapobiegają jej nagromadzeniu. Tak samo, jak człowiek dba o swoje zęby, tak samo pamiętać trzeba również o zgryzie psiaka.

Zwierzęta również mają problemy z uzębieniem, często pojawia się u nich kamień, a w jego efekcie stan zapalny. Na rynku dostępne są różne specjalistyczne kostki, czy gryzaki, które zawierają składniki pielęgnujące szkliwo. Weterynarze polecają również dawanie psom do podgryzania suchego chleba, który jest darmową alternatywa dla często drogich kostek, a działa tak samo skutecznie. Ważne jest, by na psach nie używkach ludzkich szczoteczek do zębów, ani tym bardziej past. Jeżeli koniecznie chce się im myć zęby, należy kupić w sklepie weterynaryjnym specjalną szczotkę nakładaną na palec i w ten sposób szczotkować zęby pupila. Ostatnim etapem pielęgnacji jest obcinanie psich pazurów. Zazwyczaj psy ścierają je sobie same podczas długich spacer. Jednak w niektórych sytuacjach, choćby zimą, zdarza się, że pazurki nie mogą się zetrzeć w sposób naturalny. Żeby nie zaczęły się podwijać i kaleczyć łapki, należy je delikatnie skrócić, uważając, by nie naruszyć naczyń krwionośnych.