Rybki

Od kilku lat istnieje moda na posiadanie w domach akwarium. Wśród pięknych nowoczesnych mebli umieszczenie pięknego dużego akwarium z wnętrzem przypominającym rafę koralową jest prawdziwie cudowną ozdobą. Więce »

 

Kilka słów o kociej higienie

Koty myją się same i niespecjalnie przedają, gdy ich ludzki właściciel się w tę pielęgnację wtrąca. Niemniej jednak należy pamiętać, że kłębki kociej sierści muszą być usunięte, a kotek nie zawsze będzie umiał wyczyścić się całkowicie. Dlatego chcąc nie chcąc, trzeba mu trochę pomóc. W przypadku kotów krótkowłosych, pielęgnacja jest zdecydowanie prostsza. Wystarczy raz w tygodniu przeczesać sierść szczotką z miękkim włosiem, a potem drucianym grzebieniem. W przypadku kotów długowłosych, sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana, a pielęgnacja bywa czasochłonna. Kocia sierść powinna być czesana codziennie, inaczej filcuje się, a takową można już tylko i wyłącznie obciąć. Do czesania najlepiej sprawdza się grzebień o rzadkich zębach, oraz drugi o gęstych. Szczotkuje się powoli, miejsce po miejscu, aż do uzyskania pożądanej puszystości. Ważne jest, by wyszczotkować martwą sierść, gdyż kot podczas lizania połyka ją, w efekcie pojawiają się potem problemy z trawieniem.

Oprócz sierści, ważne jest pamiętanie o pielęgnacji uszu, oczu i zębów. Uszy czyści się w przypadku zauważenia woskowiny, za pomocą wacika namoczonego w ciepłej wodzie. Codziennie zaś należy przetrzeć oczka kota wacikiem, by nie pojawiała się wydzielina. Co do zębów, tak samo jak w przypadku psów, również koty narażone są na pojawienie się kamienia nazębnego. Warto jest kupować przysmaki pomocne w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej oraz decydować się na karmę, która pomaga oczyszczać zęby. Nie można stosować ludzkich szczoteczek do zębów, ani past. W przypadku pazurów, koty same o nie dbają. W wyjątkowych sytuacjach, można pomóc im i skrócić pazury za pomocą specjalnego obcinaka, jednak robi się to bardzo rzadko. Na koniec warto wspomnieć o najmniej lubianym przez koty elemencie higieny, czyli o kąpieli. Jest to dla kota szok i duży stres, dlatego tego typu operacja powinna być przeprowadzana sprawnie, najlepiej przez dwie osoby, w misce z ciepłą wodą i delikatnie. Kot schnie potem sam, bez suszarki.